Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç Kiralama Şartları Nelerdir?

Araç Kiralama Şartları


Araç kiralamak istiyor araba kiralama şartlarını hakkında fikriniz mi yok? Araba kiralamak isteyenler için bu yazımızda genel hatlarıyla süreci ve istenilenleri anlatıyoruz.

Araç Kiralama için belirli şartları yerine getirmek gerekmektedir. Bu şartlar hem araç kiralama şirketleri için hem kiralayanlar için hem de trafik unsurları için önem taşımaktadır. Kiralama işlemi sırasında istenilen bu şartların çoğu zorunlu şartlardır ve trafik yasaları çerçevesinde istenilmektedir. Bazı şartlar hizmet alan ve hizmeti verenleri (kiralama şirketlerini) korumak içindir. Bu şartlar araba kiralama şirketleri özelinde bazı maddeleri değişiklik gösterebilir fakat, genel hatlarıyla her şirket için aynıdır. Bu şartlar sırasıyla şunlardır:

Sürücünün yaşı en az 21 olmalı

Araç kiralayabilmek için sigorta şartları gereği en az 21 yaşında olunması gerekmektedir. Orta ve üst sınıf araçlar için bu yaş sınırı 25 yaştır. Lüks ve büyük araçlar için şart ise en az 28 yaştır. Bu alt sınırlar tüm araba kiralama şirketleri için geçerlidir.
Ehliyet Süresi Şartı

Ekonomik sınıf, orta sınıf ve üst sınıf araçları kiralayabilmek için en az 2 yıllık ehliyete sahip olmanız gerekmektedir. Büyük sınıf veya lüks sınıf için bu süre değişkenlik gösterebilse bile en az 3 yıl şartı aranmaktadır. Bazı araçlar için özel ehliyet veya daha uzun süreler istenilebilir.

Ek Sürücü Şartı

Kiralanan herhangi bir araç kiralanan kişi tarafından kullanılabilir. İkinci ya da ek sürücünün kiralama öncesinde bildirilmiş olması, ekstra sürücü ücretinin ödenmesi ve kiralama kontratına işlenmesi gerekmektedir. Bu sayede ek sürücü de kasko sigortası kapsamına alınmış olur. Ek sürücünün de ana sürücü gibi belirtilen yaş ve ehliyet kriterlerine uyması gerekir.

Kilometre Kısıtı

Genellikle kiralanan aracın kilometre sınırı bulunmaktadır. Belirtilen kilometrenin aşılması halinde kilometre başına ekstra ücret uygulanır. Bu sınırın bulunmadığı “Sınırsız” olarak belirtilen araçlarda herhangi bir sınır bulunmaz.

Depozit Koşulu

Kiralanan araç için belirli bir miktarda depozit veya provizyon alınması gerekiyor. Depozit / Provizyon genellikle trafik ve park cezaları, eksik yakıt, sigortanın kapsamına alınmayan hasarlar için alınır. Bu ödeme için kredi kartına provizyon adı verilen bir işlem uygulanır. Provizyon, belirli bir tutarın kredi kartı üzerinde bloke edilip depozit edilmesidir. Kredi kartınızın kullanılabilir limitini azaltır veya banka kartınızdan bakiye düşer ancak harcama olarak ekstrenize yansımaz. Eğer bir sorun yaşanmazsa bu miktar kartınıza iade edilir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta provizyon için en az 6 ay geçerli ve kullanılabilir limiti olan ana sürücü adına kayıtlı bir kredi olması zorunludur.

Ödeme Şekli

Araç kiralama işleminin gerçekleşebilmesi için kiralama ücretinin tamamını ya da bir kısmını kredi kartı ya da banka havalesi olarak gerçekleşmesi gerekmektedir.  Ödemenin tamamı yapıldıysa, araç size teslim edilirken herhangi bir ödeme yapmanıza gerek kalmaz. Tüm ödeme yöntemlerinde ve aracı teslim alırken kredi kartı ve ehliyetinizi mutlaka  yanınızda bulundurmaya dikkat edin.

Kasko ve Sigorta 

Kasko ve sigortanın geçerli olabilmesi için önemli şartlar bulunmaktadır. Öncellikle hiçbir araba kaskosuz ve sigortasız kiralanamaz. Sigorta işlemi şirket tarafından yapılması gerekirken, kasko araba kiralanırken opsiyon olarak sunulabilir. Alkol ve uyuşturucu kullanılması, yasal hız sınırlarına uyulmaması, kontratta yazan kişiler dışında aracın başka sürücü tarafından kullanılması ve yük sınırının aşılması durumunda da sigorta geçerliliğini kaybeder.

Caraj ile Araç Kiralama Kolaylığını Yaşayın!


Caraj ile siz de kolay şekilde ve bütçenize uygun aracı bulabilir, kiralayabilirsiniz. Üç merkezi noktada bulunan ofisimiz ve web sitemiz üzerinden istediğiniz aracı revize ederek siz de ayrıcalıklı araç kiralamanın keyfini çıkarabilirsiniz! Çakır Grup garantisi ile Caraj; İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, İstanbul Sultanbeyli ve Rize - Artvin Havalimanında bulunan 100'den fazla her bütçeye uygun ekonomi, orta segment ve üst segment araçlarıyla sizleri bekliyor.

Şu an İstanbul ve Rize için aktif olarak hizmet veren Caraj, araç kiralama kolaylığı, sektöründeki deneyimi ve müşteri odaklı yapısıyla diğer rakiplerinden ayrılıyor. Yatırımlarına devam eden Caraj yakın zamanda Ankara, İzmir ve Trabzon'da hizmet verme hedefiyle yoluna devam ediyor.

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Araba Kiralama İçin;


Caraj Rental

Kurna Mahallesi, Çiçek Caddesi Tem Otoyolu Bağlantı yolu, 34916 Pendik/İstanbulİstanbul Araba Kiralama İçin;

Caraj Rental - Merkez


Fatih Mh. Atatürk Cd. No:184, 34920 Sultanbeyli/İstanbul

Rize - Artvin Havalimanı Araba Kiralama İçin;

Caraj Rental - Rize

İkiztepe Mahallesi Tünel Caddesi No: 21A, 53300 Pazar/Rize

veya web sitemiz üzerinden randevu oluşturabilir, ödeme yapabilir veya Whatsapp üzerinen bilgi alabilirsiniz.
İlginizi Çekebilir
Whatsapp Telefon